eleanor_defer has logged 123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That's Entertainment! III

That's Entertainment! III

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Which Way Home

Which Way Home

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Handful of Dust

A Handful of Dust

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Madrid, 1987

Madrid, 1987

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry