• Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★½

    If your a fan of plots made specifically for broody people, average acting and archaeological finds, then look no further that Parallel Mothers.

    I believe the director has had a bad cinema experience one time when someone in their screening was talking too loud and they’ve punished them by making such a shite film, but it turn the rest of us suffer. I respect that level of vengeance. Beatrix Kiddo would be proud.

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom

    ½

    There making films that challenge the viewer and make certain side to themselves they didn’t know existed float to the surface and be exposed. That is an amazing feeling.

    Then there are films that don’t even try and challenge you, they are set out to just be grotesque. That is just someone trying to hard to make what they are think is art.

    Nothing about Salo has any meaning or does it show any artistic flair or choices. I get that the sole purpose is to shock you. But the real shock is how utterly lame and boring this film is to watch.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    On a second viewing I genuinely believe Alana Haim is the best actress of the year. Secondly I believe that if he wants to, Cooper Hoffman will carry on where his dad left off and will be PTA’s go to man and an all round top level, award winning actor. That kid is immense.  The baton has been passed from PSH to his son and I’m ready for it.

  • Husbands

    Husbands

    ★★★½

    These three men are like Russians dolls, and as you open up to the next one they get more flawed.

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★★

    I borrowed this off a friend a while ago and had never gotten round to watching it. They want it back soon so I thought why not? Well @lockdowncinemaclub I think you owe my an explanation why you didn’t tell me to watch this sooner don't you?

    This film is utterly amazing. I thought the script and delivery by all involved was top level, filled with so much passion, humour and youthful innocence.

    This is definitely one of those film…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    Every time I seen the trailer for this for the past few months have me a feeling of hope. I thought that the way it was being presented looked immense, especially with the White Rabbit song playing behind it, so when I went to finally see this I was so so excited. I’m a lover of the three previous films and yes I do think the two sequels were great, it’s a cold hard fact.

    However this one is fuuuuuucking…

  • Alien

    Alien

    ★★★

    Aside from the brilliant make up and special effects, Alien did not do anything much different to me than any other slasher/killer horror film does to me. We follow one character, we think they are gonna die, they don’t die, their partner next to them dies, then they shit a brick and run and then they die. That’s fine I’m not against that sort of film at all, it has its place ofc at the table, but I can’t say I’m impressed, especially with the exceptions I had of it.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    Big bump up from 3.5 to 4.5

    I don’t know why I didn’t instantly love this film when I first seen it but I’m just happy I got to this realisation.

    I of the big new three I would personally say Eggers is the best horror director in terms of how he can make simple settings feel terrifying. However Aster has the better films so far. Nevertheless Eggers succeeds with so much here.

    ATJ is fantastic and shows the calibre…

  • Belfast

    Belfast

    ★★½

    Belfast is a well crafted film and no one can take that away from it. Branagh has captured a beauty of a film and I think the stylistic choice for the film to be in black and white was a positive one and do seem to fit rather than just being in black and white for the sake of it.

    I also found the majority of the acting to be good. Dench and Hinds in particular were fantastic and added so…

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    PAIN.

    SUFFERING.

    ANXIETY.

    Are these the feelings you want from a film. Then look no further than Finding Nemo. 



    If that doesn’t work I guess you could also watch TITANE.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★

    When I first seen this I thought I was gonna first it difficult to connect to themes of the film such as the Anime. I will not little I have seen very few anime based films. However I as very pleasantly surprised. Like VERY.

    I can never say perfect blue suprprised me because I did always feel what was coming. That being said, it didn’t take away fine the creativeness and amazing film work. This has and ems Keats will have opened up a world to me I didn't let myself be apart of before I it’s fantastic that films like this do exist

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    I was nearly in tears several times during this movie simply because of how good it was. PTA, this is fucking unbelievable sunshine.

    From the second the film starts you are transported to the 1970s and are introduced to Gary played by Cooper Hoffman and Alana played by Alana Haim. Believe me when I say this. I have never falling in love so fast with two characters more than this. Hoffman is a star and I think he has really…