eiridescent has logged 22 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Duelle

Duelle

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
Read the review Edit this entry  
19
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Branch of a Pine Is Tied Up

A Branch of a Pine Is Tied Up

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
La Chambre

La Chambre

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry