eiridescent has logged 245 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Threat

The Threat

1949
×
★★★
Edit this entry  
10
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A House Divided

A House Divided

1913
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Angst

Angst

1983
×
Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
Read the review Edit this entry  
01
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shadows

Shadows

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Women

The Women

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Read the review Edit this entry  
20
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Edit this entry  
01
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★
Edit this entry  
31
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
Read the review Edit this entry  
08
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry