eely has logged 69 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
So Fine

So Fine

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Girls

Fast Girls

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Countess

The Countess

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bachelors

The Bachelors

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Irreconcilable Differences

Irreconcilable Differences

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspense.

Suspense.

1913
×
Read the review Edit this entry  
21
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Automobile Waltz

Automobile Waltz

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Main Event

The Main Event

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wild Rovers

Wild Rovers

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Skylab

Skylab

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry