• Duck Amuck

  • Ikiru

    ★★★

  • A Portrait of Ga

  • Alice in Wonderland

  • Rashomon

    ★★★

  • Cinderella

  • Monsieur Verdoux

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★

  • Brief Encounter

    ★★★

  • The Leopard Man

    ★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Casablanca

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

    ★★★½

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★½

  • Three Little Pigs

  • Trouble in Paradise

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

  • Steamboat Willie

  • The Docks of New York

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★½

  • Film Study

  • Ménilmontant

  • Chess Fever

    ★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★½

  • Kino-Pravda No. 1

    ★★

  • Rhythm 21

  • The Phantom Carriage

    ★★★

  • Harakiri

    ★★

  • Broken Blossoms

    ★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★½

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★★

  • Dante's Inferno

  • Enoch Arden

    ★★★½

  • The Unchanging Sea

    ★★★★★

  • A Corner in Wheat

    ★★★

  • Edgar Allan Poe

  • Matsumoto Fragment

  • New York Subway

  • A Trip to the Moon

  • The Christmas Dream

  • Launch of the 'Oceanic'

  • Panorama from Top of a Moving Train

  • Laveuses sur la rivière

  • Snowball Fight

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • The Sea

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Boat Leaving the Port

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • The Lost World

  • Gerry Mulligan, Paul Desmond & The Dave Brubeck Trio: Live in Berlin

  • Mushishi: The Shadow That Devours the Sun

    ★★★