• All My Life

  • Cassis

  • For a Few Dollars More

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Evariste Galois

    ★★★½

  • Chimes at Midnight

    ★★★★

  • Dog Star Man

  • Screen Test: Edie Sedgwick

  • Gertrud

    ★★★★★

  • The Pink Phink

  • Dog Star Man: Part III

  • Eat

  • Blow Job

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • The Hunt

    ★½

  • Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

  • Bassae

  • It's Not Just You, Murray!

  • Kiss

  • Mothlight

    ★★★

  • Contempt

    ★★★★

  • High and Low

  • The Bakery Girl of Monceau

    ★★½

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

  • Il Sorpasso

    ★★★½

  • An Autumn Afternoon

  • Harakiri

  • Antoine and Colette

    ★★½

  • The Trial of Joan of Arc

    ★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★

  • La Jetée

  • Sanjuro

    ★★★

  • Divorce Italian Style

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Arnulf Rainer

  • Psycho

    ★★½

  • Wild River

    ★★★

  • Pickpocket

    ★★★

  • Fires on the Plain

    ★★★

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★

  • The Forgotten

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★

  • A Movie

  • Orgosolo’s Shepherds

    ★★★

  • A Day in Barbagia

    ★★★½

  • Fishing Boats

    ★★★★

  • Vertigo

  • Anticipation of the Night

    ★★★★★

  • The First Night

  • Touch of Evil

  • Nights of Cabiria

    ★★

  • Paths of Glory

    ★★★

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

    ★★

  • Night and Fog

  • One Froggy Evening

  • Golden Parable

    ★★★★

  • Sea Countrymen

    ★★★★

  • The Age of Swordfish

    ★★★★

  • Killer's Kiss

    ★★

  • Easter in Sicily

    ★★★½

  • Surfarara

    ★★★½

  • Islands of Fire

    ★★★★

  • Ordet

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • Johnny Guitar

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • Form Phases IV

    ★★½