• The Happening

    The Happening

    ★★★★

    we talked about The Happening and After Earth on this week's extended clip, our special M. Night Shyamalan Redemption Pod with our friend Tim.

    soundcloud.com/extendedclip/132-shyamalan-vs-the-world-w-tim-toohey

  • Transformers: Revenge of the Fallen

    Transformers: Revenge of the Fallen

    we talked about Michael Bay and Tony Scott doing sick collabs with the department of defense on this week's extended clip: salute to the veterans. Top Gun's all-american Cruise Control and perhaps the nadir of Bayhem with the second Transformers film. listen up

    soundcloud.com/extendedclip/131-free-the-troops-w-david

  • The Swimmer

    The Swimmer

    ★★★★

    s04e08 - "The Summer Man" — tfw you've done too much harm for the classic symbol of cleansing and rebirth to mean anything. so sad, so immersed in its protagonist's psychology thanks to a performance from Lancaster that exudes deep interiority through brute physicality. great example of Hollywood giving itself over to the euro arthouse influence in this era. painful scenes that last ten minutes juxtaposed with dissolve-filled stylistic flights of fancy, the film is at odds with itself in the same way Ned is.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    I have to see it again, but not in the way that his dense masterpieces like Inherent Vice, Phantom Thread, or The Master require a second viewing. This one just slapped a stupid grin on my face the whole time, laughing with two of my best friends for 130 minutes, on the verge of crying tears of joy, so I can't really go beyond scratching the surface in my initial evaluation.

    I watched Boogie Nights for the umpteenth time last…

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★

    talked about alongside Boomerang on this week's extended clip, our discussion of workplace romantic comedies with our friend Jayson Buford


    soundcloud.com/extendedclip/130-the-business-of-love-w-jayson-buford

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★

    perhaps i'm getting too soft for my own good — while i bitterly rejected this at 18, it deeply moved me at 26. i'd hate to think of how i'll feel in another decade with my nieces and nephews grown, and my adolescence miles in the rearview.

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★★

    we talked about Rob Zombie's director's cut of Halloween II alongside one of the most horrifying films I've ever seen, Sex and the City 2, on this week's extra spooky extended clip.

    soundcloud.com/extendedclip/129-what-the-deuce

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    don't criticize my manifesto

    a less direct and more fanciful continuation of Budapest, exploring history through meticulous artifice with just enough humanity to pull off the high-wire act. on a stylistic and narrative level, it's like Wes is playing with an inverted nesting doll — every time he opens it up it somehow gets larger, more major. every trick in his book is played, but the editing brings it from potentially exhausting to generally breezy. once the structural conceit is complete and all the cards are on the table, all he has left to give is emotion.

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★

    if Michael Myers isn't gonna be in your Halloween film, i guess the next-best thing would be Tom Atkins.

    a 1-of-1 series subversion, a film that gets more strange and tactile with each passing scene. the sense of humor stays consistent throughout the runtime, but is intensified by the progression of the other elements. Cundey's lighting and composition feel perfectly in-between his work on the first two & the bigger, brighter blockbusters he'd go on to shoot. it's not a very…

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    we talked about Blow Out and Body Double on this week's extended clip, our tribute to Brian De Palma and all of those who keep their eyes and ears open

    soundcloud.com/extendedclip/128-look-and-listen

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★

    there should have been another chapter, from Affleck's perspective

  • Halloween

    Halloween

    ★★★

    and what you say about his company
    is what you say about society

    Zombie is 2/2 on getting me way too hyped off a Rush needle drop