• The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★

  • Letter to Jane

    ★★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • The Descent

    ★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Domino

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★½

  • Stray Dog

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Café Lumière

    ★★★½

  • Fight Club

    ★★★½

  • The Happening

    ★★★★

  • The Long Good Friday

    ★★★½

  • The Swimmer

    ★★★★