Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Feedin' the Kiddie

Feedin' the Kiddie

1957
×
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
01
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Thinning the Herd

Thinning the Herd

2004
×
★½
Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Death Hunt

Death Hunt

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Americans

Americans

2012
×
Edit this entry  
27
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Edit this entry