Elyes has logged 76 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unsubscribe Nø. 4: The Saddest Song in the World

Unsubscribe Nø. 4: The Saddest Song in the World

2010
×
Edit this entry  
31
Unsubscribe #3: Glitch Envy

Unsubscribe #3: Glitch Envy

2010
×
Edit this entry  
31
Unsubscribe No. 2: All Eyes on the Silver Screen

Unsubscribe No. 2: All Eyes on the Silver Screen

2010
×
Edit this entry  
31
Unsubscribe #1: Special Offer Inside

Unsubscribe #1: Special Offer Inside

2010
×
Edit this entry  
30
Homeland: Iraq Year Zero

Homeland: Iraq Year Zero

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le fort des fous

Le fort des fous

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
In My Room

In My Room

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
Edit this entry  
27
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Three Landscapes

Three Landscapes

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Illinois Parables

The Illinois Parables

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Asuran

Asuran

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Other Side

The Other Side

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Bloody Beans

Bloody Beans

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess of France

The Princess of France

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mama Colonel

Mama Colonel

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Viola

Viola

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
Edit this entry  
17
Little Light

Little Light

2003
×
Edit this entry  
17
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Today

Today

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alexandria, Again and Forever

Alexandria, Again and Forever

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry