e_eff has logged 161 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Edit this entry  
25
A Lady Takes a Chance

A Lady Takes a Chance

1943
×
Edit this entry  
25
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★½
Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Edit this entry  
29
The Richest Girl in the World

The Richest Girl in the World

1934
×
Edit this entry  
26
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
Edit this entry  
26
Woman Chases Man

Woman Chases Man

1937
×
Edit this entry  
26
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★★
Edit this entry  
26
Bad Words

Bad Words

2013
×
Edit this entry  
26
The Sin of Nora Moran

The Sin of Nora Moran

1933
×
Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
Edit this entry  
04
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arise, My Love

Arise, My Love

1940
×
★★½
Edit this entry  
29
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victim

Victim

1961
×
Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
On the Beach

On the Beach

1959
×
Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
08
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★½
Edit this entry  
01
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
Edit this entry  
25
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
Edit this entry  
25
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
Edit this entry  
25
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
Edit this entry  
25
Adventureland

Adventureland

2009
×
Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
24
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
Edit this entry  
22
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
Edit this entry