Highest rated films

  • Four Roads

    ★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • The Brood

    ★★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • Theorem

    ★★★★★

  • A Man for All Seasons

    ★★★★★

  • Education

    ★★★★★

  • Atman

    ★★★★★

  • The Day of the Jackal

    ★★★★★

  • Tough Guys Don't Dance

    ★★★★★

  • Hair High

    ★★★★★

  • The Music of Chance

    ★★★★★

  • Home of the Brave

    ★★★★★

  • Christmas on Earth

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 186 Films watched
  • 37.2 Average per month
  • 9.3 Average per week

Milestones

First Film

A Straightforward Boy

Jan 1

Last Film

Miss Lonely

May 15

Genres, countries & languages

Drama
78 films
Animation
62 films
Comedy
35 films
Fantasy
27 films
Romance
26 films
Documentary
26 films
Family
20 films
Horror
20 films
Thriller
18 films
Music
15 films
USA
50 films
UK
38 films
France
31 films
Germany
17 films
Japan
17 films
Italy
11 films
Canada
8 films
USSR
5 films
Belgium
4 films
English
102 films
French
27 films
Japanese
16 films
Spanish
15 films
German
14 films
Italian
11 films
Russian
8 films
Czech
5 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Ethan’s most liked review

Scanners

★★★★

1st David Cronenberg (followed by Dead Ringers, The Dead Zone, The Fly, Videodrome, Fast Company, Shivers, The Brood, Crimes of the Future, Stereo and Secret Weapons)

In the most Ethan move possible, I have spent my birthday working. Yes, the 4th of February this year marks my 25th birthday. But…

More reviews

Ethan’s most liked list

Great Director Misfires

Taking liberal inspiration from Lou (letterboxd.com/louferrigno/list/great-directors-misfires-now-ranked-march/), I decided to have a crack at this myself, though with no month long time limit. Rather, I intend the weave these in over the next month or so as and when, taking in at least three a week. I've gone for a slightly…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Sacrifice
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Island of Dr. Moreau
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Coco
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Toward Intimacy

Films Ethan watched in 2021

  • Miss Lonely
  • Four Roads
  • The King and the Mockingbird
  • Visit, or Memories and Confessions
  • The Coca-Cola Kid
  • The Manxman
  • The Heron and the Crane
  • Tobacco Road
  • Senso
  • Farewell, My Lovely
  • Cat Soup
  • Survival of the Dead
  • The Fox and the Hare
  • The Assassination of Trotsky
  • The Golden Goose
  • The Belovs
  • O.C. and Stiggs
  • Seasons of the Year
  • The Tale of the Fox
  • Golgo 13: The Professional
  • Little Otik
  • The Girl
  • Eaux d'artifice
  • Turning Table
  • The Old Mill
  • Salt and Fire
  • Blood Tea and Red String
  • Skin Deep
  • The Munekata Sisters
  • Witch's Cradle
  • Drifting Clouds
  • The Battle of Kerzhenets
  • Topaz
  • An Optical Poem
  • Death Rite
  • Amy!
  • Big Trouble
  • The Bunker of the Last Gunshots
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • The Island of Dr. Moreau
  • Exiled
  • Sissi
  • I'm So Excited!
  • Atman
  • The Insects' Christmas
  • Once Upon a Time
  • The Stranglers of Bombay
  • Rollover
  • Fuego
  • The Rocking Horsemen
  • Clock Cleaners
  • The Dark Crystal
  • Akira
  • Loving Vincent
  • Hair High
  • The Lost Letter
  • The Brood
  • Your Face
  • The Secret World of Arrietty
  • Ethel & Ernest
  • Coco
  • The Black Cauldron
  • Chico & Rita
  • Cookie's Fortune
  • Princess Iron Fan
  • Harvie Krumpet
  • Felidae
  • Son of the White Mare
  • The Mascot
  • Dumbo
  • Street of Crocodiles
  • Ruddigore
  • Dick Deadeye, or Duty Done
  • Asparagus
  • Belladonna of Sadness
  • Rainbow Dance
  • Tokyo Godfathers
  • The Servant
  • Invention for Destruction
  • The Tell-Tale Heart
  • Rabbit of Seville
  • Ernest & Celestine
  • The Thief and the Cobbler
  • A Ballad About Green Wood
  • Corpse Bride
  • Mr. Frog Went A-Courting
  • Der Fuehrer's Face
  • Angel's Egg
  • Pinocchio
  • Shapes
  • Two Orphan Vampires
  • Time Masters
  • Song of the Sea
  • Lines: Vertical
  • Allegro Non Troppo
  • Tarantella
  • Whisper of the Heart
  • Waltz with Bashir
  • Frankenstein
  • An Appeal Made Into Silence
  • The Bride of Glomdal
  • Charleen or How Long Has This Been Going On?
  • A Portrait of Ga
  • Touch Me Not
  • Anchoress
  • The Inauguration of the Pleasure Dome
  • Ashes and Diamonds
  • Record of a Tenement Gentleman
  • A Human Condition
  • Future Hunters
  • Mangrove
  • Naked Lunch
  • Our Century
  • Education
  • Theorem
  • Secret Agent
  • Lovers Rock
  • Trafic
  • The French Lieutenant's Woman
  • No. 12: Heaven and Earth Magic
  • The Music of Chance
  • Brutality in Stone
  • Ornette: Made in America
  • The Europeans
  • Méditerranée
  • Dracula
  • Suite 16
  • Liquid Crystals
  • The Blank Generation
  • A Trip to Mars
  • Humanity and Paper Balloons
  • The Line, the Cross & the Curve
  • The Sacrifice
  • The Wolf House
  • The Death of Klinghoffer
  • Paprika
  • Cityscape
  • Black Death
  • Bérénice
  • Chess Fever
  • Saint Maud
  • Bird Island
  • Canyon Passage
  • A Close Shave
  • Silent Light
  • A Man for All Seasons
  • Scanners
  • The Wrong Trousers
  • Secret Weapons
  • The Kreutzer Sonata
  • Santiago
  • Home of the Brave
  • Wake Wood
  • West Side Story
  • Apostle
  • Christmas on Earth
  • The Marquise of O
  • All Ladies Do It
  • Def by Temptation
  • Karin's Face
  • My Hustler
  • Venus Beauty Institute
  • Patriotism
  • Maria by Callas
  • Speed Racer
  • Breakwater
  • The Day of the Jackal
  • Parsifal
  • The Trap
  • The Eagle Has Landed
  • Pond and Waterfall
  • The Devil's Mill
  • Toward Intimacy
  • Elektra
  • Meyer from Berlin
  • Tough Guys Don't Dance
  • The Green Ray
  • The Private Life of Henry VIII
  • Yol
  • Antigone
  • The Magic Flute
  • Salon Kitty
  • Mother Joan of the Angels
  • Checkmate
  • Who Killed the Electric Car?
  • A Straightforward Boy

World map

Highly rated films Ethan is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more