Highest rated films

  • Cold Meridian

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Cure

    ★★★★★

  • The Brood

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Céline and Julie Go Boating

    ★★★★★

  • My Neighbors the Yamadas

    ★★★★★

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★★

  • Possibly in Michigan

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 436 Films watched
  • 36.3 Average per month
  • 8.4 Average per week

Milestones

First Film

The Golem

Jan 1

Last Film

War and Peace

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
196 films
Horror
141 films
Thriller
94 films
Comedy
76 films
Mystery
64 films
Sci Fi
57 films
Crime
48 films
Romance
48 films
Fantasy
44 films
Documentary
32 films
USA
131 films
UK
71 films
France
61 films
Japan
52 films
Italy
33 films
Germany
33 films
Canada
16 films
Spain
13 films
Hong Kong
10 films
English
246 films
French
63 films
Japanese
50 films
German
33 films
Italian
28 films
Russian
24 films
Spanish
18 films
Chinese
15 films
Czech
12 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Ethan’s most liked review

Dead End Drive-In

★★★★

2nd Brian Trenchard-Smith (after The Man From Hong Kong)

I read somewhere a tweet by someone saying that they felt older films presenting smart ideas in a stupid way were preferable to more recent films that present stupid ideas in an apparently smart way. I happen to agree with this;…

More reviews

Ethan’s most liked list

Hoop! There It Is! 2: All Roads Lead to Hoopville

And we are back with this year's Hooptober! After a very strange year, it's nice to have some form of normality in the form of a community film review season about my favourite genre. After being extremely rigid with the rules last year, I've decided to be a bit more…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Devil's Mark
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

A Coffin for the Bride

Films Ethan watched in 2020

  • War and Peace
  • You Only Live Twice
  • Thunderball
  • The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner
  • Hedda
  • High Crime
  • Bonjour Tristesse
  • Richard III
  • The Old Man and the Sea
  • Ominous Star Gorath
  • I Was Born, But...
  • Diana Vreeland: The Eye Has to Travel
  • Taira Clan Saga
  • Design for Living
  • Mourning Becomes Electra
  • Cold Meridian
  • Titanic
  • Betrayal
  • Goodbye, Dragon Inn
  • The Trojan Women
  • When Tomorrow Comes
  • Uncle Vanya
  • Rate It X
  • Daydreams
  • The Young Girls of Rochefort
  • La Belle Noiseuse
  • The Collector
  • The Gospel According to André
  • Eames: The Architect and the Painter
  • The Black Cat
  • Rain
  • Passenger
  • Doomwatch
  • Earth
  • Le Tempestaire
  • Indonesia Calling
  • Muscle
  • Funeral Parade of Roses
  • Salomé
  • Pink Narcissus
  • The Seashell and the Clergyman
  • Mädchen in Uniform
  • Springman and the SS
  • The Gold Diggers
  • Golden Eighties
  • La guagua aérea
  • Pumpkin Movie
  • The Angelic Conversation
  • Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)
  • Captain Voyeur
  • The Firemen's Ball
  • Volga - Volga
  • Avalon
  • The Sinking of the Lusitania
  • Crimes of the Future
  • A Message from Mars
  • The Beat That My Heart Skipped
  • The Young Observant
  • Warning from Space
  • Score
  • The Brood
  • Hellraiser
  • Pulgasari
  • The Letter
  • Rodan
  • The Killing of Satan
  • This Night I'll Possess Your Corpse
  • How a Mosquito Operates
  • House
  • The Uninvited
  • Song at Midnight
  • The Dance of Reality
  • The Cremator
  • The Queen of Spades
  • Ghostwatch
  • Horrors of Malformed Men
  • Cube 2: Hypercube
  • Blade II
  • Blood and Black Lace
  • The Haunted Castle
  • Scream Blacula Scream
  • Brotherhood of the Wolf
  • Shivers
  • Dead End Drive-In
  • Kwaidan
  • The Vampire Doll
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • The Hills Have Eyes Part II
  • The Devil's Mark
  • Singapore Sling
  • Sweet Home
  • Anguish
  • Lake of the Dead
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Lust for a Vampire
  • Friday the 13th
  • Godzilla
  • L.A. Story
  • The Andromeda Strain
  • Kissed
  • Crocodile
  • Lake of Dracula
  • Flesh for Frankenstein
  • Whistle and I'll Come to You
  • Slumber Party Massacre II
  • Tales from the Quadead Zone
  • Invasion of the Flesh Hunters
  • Session 9
  • The Invisible Man
  • Shock
  • Possibly in Michigan
  • Basket Case
  • Someone's Watching Me!
  • The Vagrant
  • Martin
  • A Couch in New York
  • Forty Thousand Horsemen
  • Cinema Komunisto
  • Food
  • Varan
  • Down
  • Shy People
  • The Swimming Pool
  • The Fifth Cord
  • Winnie-the-Pooh
  • High Treason
  • The Fan
  • The Man with Wax Faces
  • King Kong
  • Terror 2000
  • The Devil At Your Heels
  • Race with the Devil
  • A Better Tomorrow
  • The Pied Piper
  • Gerorisuto
  • Talk to Her
  • Gamera 3: Revenge of Iris
  • Spirits of the Dead
  • Blue Seduction
  • The Plumber
  • Heartbeat
  • King of Jazz
  • Mothra
  • The Blob
  • The Miracle Fighters
  • Le canard à l'orange
  • After Death
  • Caterpillar
  • The Lift
  • Iris
  • Villa Empain
  • Great Freedom No. 7
  • The Prowler
  • A Throw of Dice
  • Seven Deaths in the Cat's Eye
  • Heavenly Creatures
  • The Hand
  • The H-Man
  • Hereditary
  • The Night Evelyn Came Out of the Grave
  • The Man Who Could Work Miracles
  • The Book of Stone
  • Corpse Mania
  • Journey to the Beginning of Time
  • Matango
  • Dragon Inn
  • Behind Convent Walls
  • The Phantom of Regular Size
  • Cosmic Journey
  • Meat Love
  • Edge of the Axe
  • The Mysterians
  • Blue Eyes of the Broken Doll
  • Darkness, Light, Darkness
  • Naked Killer
  • Dream Demon
  • Latitude Zero
  • Ferat Vampire
  • Blancanieves
  • London
  • Beyond the Door III
  • Island of Lost Souls
  • Sweet Movie
  • The Evil of Frankenstein
  • The Bridge
  • Went the Day Well?
  • Tongues Untied
  • Yellow Earth
  • First Spaceship on Venus
  • Wheel of Time
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • Doctor X
  • The Cameraman's Revenge
  • The Invisible Ray
  • À Nous la Liberté
  • The Fly
  • Aprile
  • Lemonade Joe
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • Late Autumn
  • I Bury the Living
  • Within Our Gates
  • Les Affaires publiques

See all 436

World map

Highly rated films Ethan is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more