Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Shakti

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • Rabid

    ★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★★

  • The Fog

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • The Exorcist III

    ★★★★★

  • Pontypool

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★★

  • The Seventh Continent

    ★★★★★

  • A Grand Day Out

    ★★★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★★★★

  • Victor/Victoria

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 263 Films watched
  • 21.9 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Isle of the Dead

Mar 20

Last Film

Blood of the Vampire

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
130 films
Drama
112 films
Comedy
51 films
Thriller
48 films
Romance
47 films
Mystery
39 films
Fantasy
31 films
Crime
24 films
Sci Fi
23 films
History
12 films
USA
110 films
UK
53 films
France
37 films
Italy
26 films
Germany
22 films
Japan
14 films
Spain
13 films
Canada
9 films
Mexico
6 films
Sweden
5 films
English
172 films
French
39 films
German
32 films
Spanish
31 films
Italian
25 films
Japanese
15 films
Latin
7 films
Chinese
5 films
Dutch
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Ethan’s most liked review

Ganja & Hess

★★★★½

Hooptober, pt.21- Tainted Blood

6/6- 6 Decades (COMPLETE!)
6/6- Countries Represented (USA, UK, Italy, Mexico, Germany, France) (COMPLETE!)
1/1- Black Horror Films

1st Bill Gunn

A striking, thematically-rich work, Ganja and Hess is testament to the inventive potential of horror as metaphor. In this care, Gunn uses the concept of…

More reviews

Ethan’s most liked list

Hoop! There it Is!

Welcome to my first attempt at Hooptober! I've seen people preparing these lists and thought that it looked like jolly good fun, and a way to expand my horror repertoire a bit. Being me, I decided to give myself an (unexpected) extra challenge: The sections of '6 of blank', I…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Doomed Love
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Phantom of the Opera
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Checkmate!

Films Ethan watched in 2019

  • Blood of the Vampire
  • Open Your Eyes
  • The Raven
  • The Clairvoyant
  • A Page of Madness
  • Weird Woman
  • The Mystery of the Mary Celeste
  • The Haunting
  • Black Christmas
  • The Stalls of Barchester
  • Island of Terror
  • The Irishman
  • Murders in the Rue Morgue
  • The City of the Dead
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Mad Doctor of Market Street
  • Antichrist
  • Midnight at Madame Tussaud's
  • Twice-Told Tales
  • The Skull
  • Son of Dracula
  • A Chairy Tale
  • The Dark Eyes of London
  • The Devil-Doll
  • House of Darkness
  • Roller Boogie
  • Drácula
  • Savage Streets
  • The New One-Armed Swordsman
  • The Tell-Tale Heart
  • Murder by the Clock
  • Village of the Damned
  • The Haunted Palace
  • Frenzy
  • The Black Cannon Incident
  • Werewolf of London
  • The Curse of the Werewolf
  • Le loup des Malveneur
  • The Crime of Doctor Crespi
  • Knives Out
  • The Man Who Changed His Mind
  • Checkmate!
  • A Grand Day Out
  • The Two Faces of Dr. Jekyll
  • Devil Bat's Daughter
  • The Seventh Continent
  • The Mummy
  • Supernatural
  • Ten
  • The Queen of Spades
  • Dante's Inferno
  • The Mummy
  • Cat Girl
  • Eyes of Fire
  • Grip of the Strangler
  • White Zombie
  • The Last Days of Disco
  • The Night Comes Too Soon
  • El orador
  • The Bloody Exorcism of Coffin Joe
  • From Beyond the Grave
  • 31
  • The Nanny
  • Danger Route
  • Two Monks
  • The Goddess
  • The Souvenir
  • The Revenge of Frankenstein
  • Spring Awakens
  • The Man without a Face
  • Rabid
  • Frankenstein Created Woman
  • Twins of Evil
  • Hitler's Hollywood
  • Arabesques on the Pirosmani Theme
  • Blacker than the Night
  • Shakti
  • House of Mystery
  • The Devils
  • Careful
  • A Gentle Woman
  • The Nightmare Before Christmas
  • City of the Living Dead
  • Cigarette Burns
  • The Tomb of Ligeia
  • The Student of Prague
  • The Whip and the Body
  • The Possessed
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Vault of Horror
  • The Old Dark House
  • The Fall of the House of Usher
  • Three Cases of Murder
  • Let the Right One In
  • Suspiria
  • Murder-Rock: Dancing Death
  • Dr. Cyclops
  • La torre de los siete jorobados
  • The Phantom of the Opera
  • Tales of Terror
  • Terrified
  • Black Cat Mansion
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Eerie
  • Mark of the Vampire
  • The Fog
  • Bad Taste
  • The Omen
  • Mad Love
  • The Hands of Orlac
  • The Uncanny
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Ganja & Hess
  • The Burning Hell
  • The Ghoul
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • The Fall of the House of Usher
  • Even the Wind Is Afraid
  • Innocent Blood
  • Gothic
  • The Love Witch
  • Eaten Alive
  • Popcorn
  • Faust
  • Alucarda
  • Bride of Re-Animator
  • Paperhouse
  • The Stuff
  • Phobia
  • Lisa and the Devil
  • Dracula's Daughter
  • The Face at the Window
  • London After Midnight
  • Die Fledermaus
  • Black Sheep
  • Kika
  • Waltzes from Vienna
  • Blood for Dracula
  • The Smiling Madame Beudet
  • Red Hollywood
  • Malpertuis
  • The Damned
  • Nadja
  • Tales from the Hood
  • Cube
  • Our House
  • Blood and Roses
  • Be Pretty and Shut Up!
  • Party Girl
  • The Taking of Power by Louis XIV
  • Dark Habits
  • The Long Hair of Death
  • Ocean's Thirteen
  • Youth Runs Wild
  • What Have I Done to Deserve This?
  • The President
  • The World of Jacques Demy
  • Hereditary
  • The Devil and Daniel Johnston
  • The Ring
  • Horse Feathers
  • Class Relations
  • Head
  • Always Be My Maybe
  • Parking
  • Fist of Fury
  • Napoleon
  • Valley of the Dolls
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Code Unknown
  • Darling Lili
  • The Phantom of the Opera
  • The Bank Dick
  • The Devil Wears Prada
  • The Long, Long Trailer
  • [REC]
  • The Wayward Cloud
  • The Perfect Furlough
  • The Fountainhead
  • The Exorcist III
  • The Apple
  • The Man Who Loved Women
  • Mirai
  • Witness for the Prosecution
  • Micki & Maude
  • Mister Cory
  • The Great Sacrifice
  • Border
  • High Time
  • The Outside Man
  • Elena and Her Men
  • The Amityville Horror
  • Soldier of Orange
  • Wife! Be Like a Rose!
  • Victor/Victoria
  • Manhattan Baby
  • Model Shop
  • The House on Sorority Row
  • Sarah Plays a Werewolf
  • Spider-Man: Far from Home
  • Gunn
  • Fortini/Cani
  • Strike

See all 263

World map

Highly rated films Ethan is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more