Ethan has logged 51 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thingu

Thingu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Djinn

Djinn

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spine Tingler! The William Castle Story

Spine Tingler! The William Castle Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Missing

Missing

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Amoeba

Space Amoeba

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Up

Don't Look Up

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kiss of the Vampire

The Kiss of the Vampire

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blind Justice

Blind Justice

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love One Another

Love One Another

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
100.000 Acres of Pine

100.000 Acres of Pine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grain of Sand

Grain of Sand

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goodbye for Tomorrow

Goodbye for Tomorrow

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
King of Porn

King of Porn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thousand and One Lives of Doctor Mabuse

The Thousand and One Lives of Doctor Mabuse

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Mabuse: Etiopomar

Doctor Mabuse: Etiopomar

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oh, Protector of the Gazelle

Oh, Protector of the Gazelle

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nightingale's Prayer

The Nightingale's Prayer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Train

Night Train

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wind

Wind

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Mabuse

Doctor Mabuse

2013
×
½
Read the review Edit this entry