dylan has logged 179 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★
Edit this entry  
18
Face/Off

Face/Off

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cheese Mites

The Cheese Mites

1903
×
★★
Edit this entry  
10
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
★★
Edit this entry  
10
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★
Edit this entry  
01
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★
Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry