• Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Lord of the Flies

    ★★★½

  • The Great Escape

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★★

  • Equinox Flower

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • The Seven Year Itch

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Stray Dog

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Gilda

    ★★★★★

  • Lifeboat

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Suspicion

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Room Service

    ★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★½

  • Heidi

    ★★½

  • The Only Son

    ★★★★

  • Anna Karenina

    ★★★½

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Alibi

    ★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • 7th Heaven

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★★

  • The Scarecrow

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • The Tramp

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★