dweez29 has logged 549 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murphy's War

Murphy's War

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Cars

Hot Cars

1956
×
★★
Edit this entry  
19
The Comancheros

The Comancheros

1961
×
★★★
Edit this entry  
18
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Gun Brothers

Gun Brothers

1956
×
★★
Edit this entry  
18
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Golden Arrow

The Golden Arrow

1962
×
★★
Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Stalking Moon

The Stalking Moon

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Will Penny

Will Penny

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Life of a Horse Trader

The Life of a Horse Trader

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kill and Pray

Kill and Pray

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Man from Colorado

The Man from Colorado

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
North to Alaska

North to Alaska

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Oak Conspiracy

Black Oak Conspiracy

1977
×
★★
Edit this entry  
01
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Edit this entry  
29
The Duel at Silver Creek

The Duel at Silver Creek

1952
×
★★
Edit this entry  
29
War Between the Planets

War Between the Planets

1966
×
½
Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Schizo

Schizo

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
Sabata

Sabata

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Midnight

Black Midnight

1949
×
★★½
Edit this entry  
22
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1961
×
★★
Edit this entry