dve has logged 43 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Parents

Parents

1989
×
★★½
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kill List

Kill List

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Censor

Censor

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spree

Spree

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry