disneydreamdiary has written 88 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    This Worthless Lil Solipsist

    Is Getting SUPER HOT

    AMNIOTIC EGO DEATH

    and basipally,
    you're a meme

    CLICK HERE TO DIE

  • Ninja Scroll

    Ninja Scroll

    ★★★★★

    Only true sincerity can move the human heart.

    Kawajiri doesn't have the same degree of reverence on this website as the other Madhouse co-founders and old guard, much less successors like Asaka (the Nana guy), Kojima (the Monster guy), Kon, Yuasa or Hosoda, which basically makes him one of anime's greatest vulgar auteurs, if such a thing can even exist in a medium that despite whatever Ghibli fans will tell you is already vulgar.

    This is a mixed blessing because…

  • Buck Breaking

    Buck Breaking

    ★★★★★

    Proudly raising a middle finger to the left, a funhouse mirror to the right, and tossing a gauntlet at the feet of inclusive liberal society as a whole, Buck Breaking is basically regime critique at its most chaotic and entertaining. Blatant projection and phobias aside, the casual viewer must admire Tariq for his unwavering commitment to being as politically incorrect as humanly possible, punching in every conceivable direction, including inwardly by inviting our laughter at the literal DeviantArt he commissioned…

  • Watch The K Foundation Burn a Million Quid

    Watch The K Foundation Burn a Million Quid

    ★★★★★

    When people say "Based? Based on what?" show them this.

  • Berserk

    Berserk

    Miura you absolute motherfucker come back.

  • F9

    F9

    Remains the only genuinely cosmopolitan film franchise.

  • Can't Get You Out of My Head

    Can't Get You Out of My Head

    ★★★★★

    You can levy any number of criticisms at Adam Curtis and his work, from either end of the bell curve or political spectrum: that it's a mile wide and an inch deep, that it's incoherent, that it hasn't given up the illusory horizon of global solutions to local problems, that his fans are illiterate midwits, that he's too conservative, that he's too pinko, etc.

    but you cannot deny that he has absolutely impeccable taste in Aphex Twin tracks and their…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    So when you're feeling tits it's nothing more than your professionalism?

    There are only a handful of movies that are for adults. Maybe Stroheim and Sternberg made a few in the silent era, but as far as sound film genres are concerned: romance, horror, adventure, revolutionary politics, comedy, pornography, war flicks, superhero movies, these are all based upon experiences one outgrows as one transitions from youth to domestic life and its everyday joys and struggles, which are not especially romantic,…

  • Bullet Ballet

    Bullet Ballet

    ★★★★★

    What if you had a gun?

  • Kill Me Baby

    Kill Me Baby

    ★★★★★

    The weak should fear the strong.

  • Panda! Go Panda!

    Panda! Go Panda!

    ★★★★★

    The primogenitor to my favorite anime film, my favorite anime series, and my favorite anime album.

    So 10/10 no question. Appreciate it way more than I did 10 years ago.

  • Midori

    Midori

    ★★★★★

    To tell you the truth, I no longer expect anything from traditional, commercial animation. The situation in Japan makes it very difficult for films like mine to enter the mainstream. Hayao Miyazaki is well-known in Japan, and his films are seen abroad. If his stories represent the official story of Japan, then Midori is a counter-story of Japan, one the Japanese State and powers that be have suppressed and tried to hide away. It is important to understand that this…