disneydreamdiary has written 19 reviews for films rated ★★★ .

  • Hiroshima Mon Amour

    Hiroshima Mon Amour

    ★★★

    Crazy how the bombing of Hiroshima and the Nazi occupation of France were both actually about this one white woman and her feelings.

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★

    Passes the Bechdel Test but fails the as yet unnamed test where a woman's problems aren't solved by talking to a dude for five minutes.

    Sorry gamers it's not progress if the goalposts are stationary.

  • L'Avventura

    L'Avventura

    ★★★

    Effectively birthed chill movies to relax and study to aka vibescore.

  • Demons

    Demons

    ★★★

    Gengobe waited. The lights above him blinked and sparked out of the air. There were demons in the machiya. He didn't see them, but had expected them, now for years. His warnings to Sangoro were not listenend to and now it was too late. Far too late for now, anyway.
    Gengobe was a samurai for fourteen years. When he was young he watched the warships and he said to dad "I want to be on the ships, daddy."
    Dad said…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★

    Gen Y: loves enablers

    Gen Z: loves bullies

    Both: equally cringe

  • A Whisker Away

    A Whisker Away

    ★★★

    I'd watch Junichi Sato direct oncoming traffic, which is pretty much what you're in for wherever Mari Okada's name is attached. Anime's own histrionic supervillain is actually a competent writer whenever her scripts get the modicum of restraint they deserve, because her work too often telegraphs drama with animated tears rather than demonstrating it, and can hardly ever stick a landing. Like so many, she'd benefit exceedingly from an editor who could match her talents. Sato's direction serves that function…

  • 1917

    1917

    ★★★

    WWI: Started with one shot.

    1917: Filmed in one shot.

    Still think it's just a gimmick, philistines?

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★★

    EXT. World War 3, Magic Hour, Cherry Blossoms Falling

    Me: I love your work, B-Bay-senpai, I'm just not sure I'm ready to die defending our friends and investments in another interventionist war in the Middle East...

    Ryan Reynolds: Best thing about being dead is the freedom. I mean, we're all gonna die. May as well do it while we're alive, right? When you're young, you lock yourselves into all of these bad decisions. You know, marriages and mortgages, and all that kind of stuff. But you die... it's all erased. Poof! Gone.

    Me: N-Nevermind I'm ready (⁄ ⁄◕⁄‿⁄◕⁄ ⁄✿)

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★★

    Nobody tells this to people who are beginners, I wish someone told me. All of us who do creative work, we get into it because we have good taste. But there is this gap. For the first couple years you make stuff, it’s just not that good. It’s trying to be good, it has potential, but it’s not. But your taste, the thing that got you into the game, is still killer. And your taste is why your work disappoints…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★

    Spent the entire film waiting for the parasites to start bursting out of people and when the credits started rolling I was like "Oh." Very metaphorical.

    The Host is littered with moments that make it exceptional to me, and they're not really major twists, nor even especially tense, but more just little excesses that can only manifest once everything else: concept, plotting, acting, etc. is in proper arrangement.

    Parasite, unlike The Host, is structurally perfect, always looks gorgeous, is consistently…

  • City of Pirates

    City of Pirates

    ★★★

    First half:

    BORN TO CLEAN
    WORLD IS A DREAM
    鬼神 Smooch Em All 1983
    I am knife boy
    410,757,864,530 burned promissory notes

    Second half:

    Maybe the real City of Pirates was the friends we made along the way.

    Livid.

  • Joker

    Joker

    ★★★

    One of my favorite things from the past decade that is, unlike comic blockbusters and other mainstream Hollywood fair, decidedly and unapologetically "for nerds" and other fringe groups like mallgoths, teenagers, the mentally ill, and Japanese people, is the adventure game Danganronpa. The original entry in the series is about a strikingly ordinary kid, effectively a "loser," who is inducted by lottery into an academy for talented aristocrats who generally want absolutely nothing to do with him.

    Upon arrival for…