disneydreamdiary has written 16 reviews for films rated ★★★½ .

  • Magnetic Rose

    Magnetic Rose

    ★★★½

    Case listened to the silence of the hall, punctuated by the soft clink of the candelabrum. Candles? Straylight was all wrong. He remembered Cath’s story of a castle with pools and lilies, and 3Jane’s mannered words recited musically by the head. A place grown in upon itself. Straylight smelled faintly musty, faintly perfumed, like a church. Where were the Tessier-Ashpools? He’d expected some clean hive of disciplined activity, but Molly had seen no one.

    Contemporary cyberpunk is boring because it…

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    Maybe it's revelatory that Pixar made a low concept movie without a precisely plotted three act structure and a big stupid climax, but for all the praises the late John Lasseter sang for Ghibli and excepting approximately half of Ratatouille, Wall-E, Up and Inside Out it's a wonder how it took them this long to actually do it. It's as if they finally reached peak high concept stupid with Soul, which had enough half-baked ideas and metaphors to make one's…

  • Nineteen Eighty-Four

    Nineteen Eighty-Four

    ★★★½

    A moderator has removed this review.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★½

    All they know is maid service, write they book, work, be successful, eat hot chip, and die.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★½

    Here I came.

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★½

    Tarantino is kinda like Daft Punk: if you slow down the beats-per-minute and take away the editing tricks, you start to realize they're both sorta just playing old funk records for white mass audiences and you're probably better off listening to Moodymann for this kinda thing anyway.

  • Clue

    Clue

    ★★★½

    It has sequent murders, archetypal characters, pitch black and slapstick comedy, curvy women, kinky overtones, debts to Agatha Christie and a True Ending so basically if it were a 30-40 hour adventure game or visual novel it would be a masterpiece.

    I'm not sure the film is a masterpiece because audience participation is ultimately rendered null but I do know that I'm a complete sucker for its formula.

  • F for Fake

    F for Fake

    ★★★½

    The story about Kodar, her grandfather, and Picasso and some forger paintings that the grandfather supposedly made is presented at the end of the film before Welles reminds the viewer that he only promised to tell the truth for an hour and that "for the last 17 minutes, I've been lying my head off." In the commentary to the Criterion Collection DVD release of F for Fake, Kodar claims the idea for this segment as her own. She also claims…

  • Mod Fuck Explosion

    Mod Fuck Explosion

    ★★★½

    Was wholly unprepared for any single aspect of this but someday I too wish to be performing kabuki rap mating dances, climaxing on motorcycles, getting into impeccably stylish gang fights and just generally Mod Fuck Exploding.

  • The Duke of Burgundy

    The Duke of Burgundy

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There aren't nearly enough movies about caring for someone who wants you to hurt them a little bit, considering it defines a significant portion of the post-internet porn dating market, and about half of the funny reviews for films featuring actresses on this site are variations of "please kill me mommy." Even if you're kind of a prude about this sort of business, or parts of this film made you squick, The Duke of Burgundy will absolutely have you bleary…

  • Kino's Journey: Country of Illness —For You—

    Kino's Journey: Country of Illness —For You—

    ★★★½

    For as many "essayists" specializing in the medium as there are on YouTube, rarely does anyone get to the heart of what makes anime uniquely interesting and uniquely boring, being that it is bar none the most supernormal genre of illustration and storytelling. Nothing else really comes close. For this reason, it relies primarily on its own design for emotional impact; and in this reliance often loses anything in the way of nuance or subtlety. As consequence, anime is most…

  • Paths of Glory

    Paths of Glory

    ★★★½

    The weirdest part of World War I, save for maybe perennial bloodbaths like Verdun, Passchendaele and Ypres, was definitely the beginning. The Teutons, along with their adversaries, were essentially high on Quixotic conceptions of patriotism and war, and so the German army marched through Belgium and headlong into Gallic machine guns, and effectively became the first Europeans to traverse the liminal space between modernity, with all its romanticism and vestiges of the old world, and stumble into the nihilistic epoch…