disneydreamdiary has written 14 reviews for films rated ★★½ .

  • Three Identical Strangers

    Three Identical Strangers

    ★★½

    A documentary about why psychological manipulation is bad

    funded by CNN.

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★½

    Ghosts in literature are at their best either expressions of the superego, like Hamlet's father or the Ghosts of Christmas etc, or vestiges of the old world, like Sadako or Caligari. Since us Americans are not only cynical but postmodern individualists, we don't really believe in ghosts beyond literary conception. We prefer our horrors to be physical, direct threats to our egos and pleasure principles, and not just our ancestors' spectral disappointments in us, for that we call Ghostbusters, and…

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Weathering with You is perhaps the worst kind of bad art in my estimation because it is almost great art. The central thesis here, that surviving, even flourishing in face of death would require sacrifice, is among the oldest and most foundational tenets of civilization. It is expressed pre-verbally in human and animal sacrifice and lived every day when people make sacrifices for their futures. What makes the basic idea of the film so completely genius is that it draws…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★½

    Small brain: Directing a self-insert movie about chasing your deathly blonde feminine ideal around San Francisco.

    Big brain: Directing a self-insert movie about directing the self-insert movie about the women you love and your projections upon them.

    Expanding brain: Directing a series of self-insert movies about your own neurosis where you play the protagonist, always shipping yourself with attractive women.

    Galaxy brain: Directing a self-insert movie where your character is a genius playwright who must construct a to-scale Borgesian replica…

  • Midway

    Midway

    ★★½

    Pretty impressive what the Greatest Generation accomplished but I seriously wonder how many of them could beat me in Tekken.

  • Hazbin Hotel

    Hazbin Hotel

    ★★½

    You could say this has been a bit of a hot topic lately.

    Powerpuff Girls is fairly close, but I really think Invader Zim might be the finest written American children's cartoon, and in no small part because it's terrifically dark, absurdist material but its writers also had to comply with daytime television content guidelines. At this point Hazbin Hotel's biggest limitation could paradoxically be its lack of limitations. This distinguishes it from your average Gen X produced [adultswim] show,…

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★½

    Even though Henry: Portrait of a Serial Killer looks like it was made for about a hundred dollarydoos, it still feels like the glamorized, Hollywoodified cut of the more accurate version: Henry: Portrait of a One-Eyed, Snaggletoothed, Mentally Handicapped Psychopath who Guzzled Leaded Water as a Child and whose Whore Mother Beat the Fuck Out of Regularly and Left on the Floor in a Coma for Three Days Whilst He Suffered Severe Brain Trauma and Forced Him into a Dress…

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★½

    Last time I thought much about Toy Story I had an earth-shattering revelation that Andy is God and we are all the toys and and Woody is God's favorite toy and Buzz Lightyear doesn't know he's is a toy because of his own hubris and ersatz technologies and so doesn't believe in God and thinks he can fly until he realizes he is merely a toy i.e. subject to God's whims. After that I had similar revelations about Lolita and…

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★½

    Pretty witless as a Shakespeare adaption, but it's interesting that a movie made in an ostensibly more racist period than now still portrays immigrant populations as actual cultures with ideals and prejudices instead of repressed hiveminds.

    Also effectively depicts the birth of the boyband.

  • The Cat Returns

    The Cat Returns

    ★★½

    Very nearly one of the better Ghibli films not directed by the two masters, but The Cat Returns is never allowed to be as playfully macabre as the studio's best work, and for that it suffers. Even the commercially distributed English subtitles are bowdlerized.

  • Loves of a Blonde

    Loves of a Blonde

    ★★½

    Loves of a Blonde's most interesting subject, the consequences of a socialized sexual market, is largely abandoned early in favor of a very boring domestic drama. That Miloš would go from this to directing Hollywood masterpieces is mind-blowing.

  • Vermilion Souls

    Vermilion Souls

    ★★½

    Feel about five billion enlightenments away from being able to appreciate this movie.