disneydreamdiary has written 172 reviews for films during 2019.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    I know it's cool to hate on these movies now so in the spirit of Christmas I will say in this one's favor that it was an incredibly pleasant surprise when about 90 minutes in I turned off my PS3 and never finished it.

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    It's my sleepover and I get to choose the movie.

  • Only Angels Have Wings

    Only Angels Have Wings

    ★★

    >Only Angels Have Wings
    >directed by Howard Hawks

    McMahon_smirking.jpg

    >About overcoming one's ego
    >Mike D'Angelo's favorite movie

    McMahon_incredulous.jpg

    >Stars Cary Grant
    >He can't carry the movie

    McMahon_falling_from_chair.jpg

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★★

    Only poetry or madness could do justice to the noises heard by Legrasse’s men as they ploughed on through the black morass toward the red glare and the muffled tom-toms. There are vocal qualities peculiar to men, and vocal qualities peculiar to beasts; and it is terrible to hear the one when the source should yield the other. Animal fury and orgiastic licence here whipped themselves to daemoniac heights by howls and squawking ecstasies that tore and reverberated through those…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★½

    Small brain: Directing a self-insert movie about chasing your deathly blonde feminine ideal around San Francisco.

    Big brain: Directing a self-insert movie about directing the self-insert movie about the women you love and your projections upon them.

    Expanding brain: Directing a series of self-insert movies about your own neurosis where you play the protagonist, always shipping yourself with attractive women.

    Galaxy brain: Directing a self-insert movie where your character is a genius playwright who must construct a to-scale Borgesian replica…

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★★★½

    Impressive how in just seventy odd years Disney transitioned from making movies about puppets to making movies for puppets.

    Watched with Disney+

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

    Snow White: the egirl you like
    Seven Dwarfs: her Discord mods
    Evil Queen: "Honey your dinner's getting cold should I leave it by the door?"
    Huntsman: Thot Patrol
    Prince: S-tier Patreon donor
    Animal sidekicks: you

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

    In a year full of movies about holding a grudge against your two-dimensional absentee or tyrannical father figure played by Tommy Lee Jones, Willem Defoe, Robert De Niro or Christopher Plummer, it's nice to see movies about forgiving or reconnecting with your two-dimensional father figure played by Chris Cooper or Pikachu.

    Not great art but at least it's about a great artist, and doesn't have any designs on prestige and so won't be celebrated by people susceptible to the feeling they've been outsmarted by directors like A24.

    Look forward to similar ASMR-core films about Bob Ross and Keanu Reeves.

  • Knives Out

    Knives Out

    This is so meta and smart that I was looking forward to the director himself stepping into frame at the end and explaining how it was actually "Rian Johnson 'whodunnit'" for writing such a killer screenplay so I was a bit miffed when the perpetrator ended up just being the entire audience.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    This movie is incredibly easy for me to hate. None of its jokes landed very hard, the acting isn't spectacular, its subject is a tired target for "satire," its story beats are all pretty obvious, and there isn't a single conspicuous homage to the absurdist machismo shounen battle manga with which it shares half a title. Watching it for me was an excruciating endurance test: two hours in the theater spent waiting to come home and meme about it with…

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    I'm 26 and this is deep.

  • Silence

    Silence

    ★★★★★

    "We now are with God in Paraiso?"
    "Paraiso? Paradise?"
    "Yes, paradise."
    "Now?"
    "Yes."
    "No, no. But God is there now and forever. He prepares a place for us all, even now."

    Silence and The Irishman are two filmic Rorschach tests of such disparate quality to my eyes it is almost hard to believe they share a director. The central conflict in The Irishman, as far as yours truly can tell, is between the honest depiction of a sociopathic character and…