DuckTwacy has logged 38 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Basket Case

Basket Case

1982
×
Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★
Edit this entry  
18
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★★½
Edit this entry  
17
Witch's Night Out

Witch's Night Out

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
Edit this entry  
16
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
16
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Son of Satan

Son of Satan

2004
×
Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
Edit this entry  
05
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★½
Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
05
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freedom

Freedom

1981
×
★★★★
Edit this entry