Ty has logged 31 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dynamite Graffiti

Dynamite Graffiti

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Videophobia

Videophobia

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Momi's House

Momi's House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yan

Yan

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
BOLT

BOLT

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
All About

All About "Chiaki Mayumura" (Provisional)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★
Edit this entry  
19
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
Caught

Caught

1949
×
★★★
Edit this entry  
17
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Edit this entry  
16
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Sun

Black Sun

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
I Hate But Love

I Hate But Love

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★½
Edit this entry  
03
I Am Waiting

I Am Waiting

1957
×
★★★½
Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry