Ty has logged 295 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Shout

The Shout

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Whistler

The Whistler

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Vegas in Space

Vegas in Space

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Straight Edge Kegger

Straight Edge Kegger

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Catcalls

Catcalls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
13 Cameras

13 Cameras

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terror, Sisters!

Terror, Sisters!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mad Ghoul

The Mad Ghoul

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stitches

Stitches

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
16
Pokémon the Movie: The Power of Us

Pokémon the Movie: The Power of Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lupin the Third: Fujiko's Lie

Lupin the Third: Fujiko's Lie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lupin the Third: Jigen's Gravestone

Lupin the Third: Jigen's Gravestone

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lupin the Third vs. Detective Conan: The Movie

Lupin the Third vs. Detective Conan: The Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: Dead or Alive

Lupin the Third: Dead or Alive

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Lupin the Third: Farewell to Nostradamus

Lupin the Third: Farewell to Nostradamus

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Fuma Conspiracy

Lupin the Third: The Fuma Conspiracy

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry