Jonathan has logged 155 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casi Casi

Casi Casi

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Hook Up Your Home Theater

How to Hook Up Your Home Theater

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lorenzo

Lorenzo

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
John Henry

John Henry

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry