Devon has logged 59 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cans Without Labels

Cans Without Labels

2019
×
½
Edit this entry  
03
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luz

Luz

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Islands

Islands

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★
Edit this entry  
02
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Catcher in the Rye

The Catcher in the Rye

2008
×
½
Read prior review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possum

Possum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Keyhole

Keyhole

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry