Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Censor

Censor

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sect

The Sect

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spider Labyrinth

The Spider Labyrinth

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Premonition

The Premonition

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gemini

Gemini

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crickets

Crickets

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sungazer

Sungazer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other

The Other

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry