DrLois has logged 243 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Awake

Awake

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Open Water

Open Water

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Measure of a Man

Measure of a Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Risky Business

Risky Business

1983
×
Read the review Edit this entry  
09
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beyond White Space

Beyond White Space

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Catcher Was a Spy

The Catcher Was a Spy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Into Thin Air: Death on Everest

Into Thin Air: Death on Everest

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Show Dogs

Show Dogs

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Penguins

Penguins

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Kid Like Jake

A Kid Like Jake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry