Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Edit this entry  
04
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Machete

Machete

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Albanian Gangster

Albanian Gangster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lansky

Lansky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Comedy Central Roast of Flavor Flav

Comedy Central Roast of Flavor Flav

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starfish

Starfish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry