Andrew has logged 341 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Changing

Changing

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Double Man

The Double Man

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booked for Safekeeping

Booked for Safekeeping

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ulee's Gold

Ulee's Gold

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Querelle

Querelle

1982
×
★★
Edit this entry  
11
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Moon-Spinners

The Moon-Spinners

1964
×
★★½
Edit this entry  
07
Return to Peyton Place

Return to Peyton Place

1961
×
★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Private Property

Private Property

1960
×
★★★
Edit this entry  
29
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Demon

Demon

2015
×
★★
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Chuck & Tito

Chuck & Tito

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Commandos Strike at Dawn

Commandos Strike at Dawn

1942
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Chocolate War

The Chocolate War

1988
×
★★★½
Edit this entry