Highest rated films

  • Onward

    ★★★★★

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★★★★

  • From Our Family to Yours

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 906 Films watched
  • 75.5 Average per month
  • 17.4 Average per week

Milestones

First Film

Angel Has Fallen

Jan 2

Most Watched

Feast

twice

Whiteout

twice

A Garfield Christmas Special

twice

A Christmas Story

twice

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

twice

Last Film

Feast

Dec 31

Genres, countries & languages

Animation
288 films
Horror
285 films
Family
231 films
Comedy
214 films
Thriller
192 films
Adventure
143 films
Action
142 films
Drama
139 films
Fantasy
130 films
Sci Fi
102 films
USA
697 films
Canada
75 films
UK
68 films
France
27 films
China
15 films
Japan
13 films
Germany
13 films
Australia
10 films
Ireland
10 films
Belgium
9 films
English
890 films
Spanish
60 films
French
40 films
Italian
25 films
German
24 films
Russian
18 films
Japanese
15 films
Chinese
12 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 189 Added 381

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

DreamScape40’s most liked review

Soul

Soul

★★★★

Music to my ears.
A beautiful and soulful story.
Very nice.

The score was very nice and soothing.
Listened with my headphones.

🎼

More reviews

DreamScape40’s most liked list

Halloween
Trick 'r Treat
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

My October film list

Best Favorite October movies that I will watch every October!

More lists

Highs and lows

Highest Average

Before Sunrise
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Selfie from Hell
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

UFOs Secret Missions Exposed

Films DreamScape40 watched in 2020

  • Feast
  • Strange Days
  • Ghostbusters II
  • The Snowman
  • Poseidon
  • Are We There Yet?
  • Midnighters
  • Super Monsters: Dia de los Monsters
  • Super Monsters: The New Class
  • LEGO Frozen Northern Lights
  • Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas
  • Olaf's Frozen Adventure
  • 30 Days of Night
  • Whiteout
  • LEGO DC Comics Super Heroes Batman Be-Leaguered
  • Cosmos Laundromat
  • Break
  • The Snowy Day
  • New Year's Evil
  • New Year, New You
  • Soul
  • A Garfield Christmas Special
  • A Christmas Story
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Most Wonderful Time of the Year
  • Mickey's Nutcracker
  • Donald on Ice
  • Toy Story That Time Forgot
  • Toy Story
  • Christmas Perfection
  • Pluto's Christmas Tree
  • Mickey's Christmas Carol
  • With Honors
  • Christmas Inheritance
  • Braven
  • A Christmas Story Documentary: Road Trip For Ralphie
  • A Christmas Story
  • Hachi: A Dog's Tale
  • Buttons
  • How to Train Your Dragon: Snoggletog Log
  • A Reindeer's Journey
  • A Frosty Affair
  • Santa Claus: The Movie
  • Mickey's Twice Upon a Christmas
  • The Family Man
  • Christmas Cupcakes
  • The Christmas Star
  • Pinocchio's Christmas
  • The Leprechauns' Christmas Gold
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • 'Twas the Night Before Christmas
  • Frosty's Winter Wonderland
  • Holidate
  • Christmas Time
  • Curious George: A Very Monkey Christmas
  • My Little Pony: A Very Minty Christmas
  • Foster
  • The Family Stone
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • Mighty Express: A Mighty Christmas
  • Super Monsters: Santa's Super Monster Helpers
  • Canvas
  • A Trash Truck Christmas
  • The Polar Express
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Babes In Toyland
  • Serendipity
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • The Spirit of Christmas
  • Little Women
  • The March Sisters at Christmas
  • Little Women
  • The Gathering
  • Arthur Christmas
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Captain Underpants: Mega Blissmas
  • Krampus
  • Barbie: A Perfect Christmas
  • The Thing Called Love
  • A Christmas Carol
  • Angela's Christmas Wish
  • Christmas on the Bayou
  • Frosty Returns
  • Frosty the Snowman
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • Hometown Holiday
  • The Rizzle
  • Urn
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Christmas with the Kranks
  • Holly Star
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Midnight at the Magnolia
  • A Charlie Brown Christmas
  • Magic Gift of the Snowman
  • A Garfield Christmas Special
  • A Chipmunk Christmas
  • The Berenstain Bears' Christmas Tree
  • If Anything Happens I Love You
  • From Our Family to Yours
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Ice Age: A Mammoth Christmas
  • Jingle All the Way
  • Goof Troop Christmas
  • Tis the Season to Be Smurfy
  • The Smurfs Christmas Special
  • The Smurfs: A Christmas Carol
  • The Lodge
  • Inside
  • Barbie in 'A Christmas Carol'
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • How to Train Your Dragon: Homecoming
  • Happiest Season
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Holidays
  • Garfield's Thanksgiving
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Pilgrim
  • The Invitation
  • Dragons: Rescue Riders: Huttsgalor Holiday
  • Santa Girl
  • Uncle Buck
  • Dead in 5 Heartbeats
  • Alien Xmas
  • Home for the Holidays
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • Holy Night!
  • Wind Chill
  • Christmas in the Smokies
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • Klaus
  • A Cinderella Story: Christmas Wish
  • Angela's Christmas
  • Edward Scissorhands
  • Christmas with a Prince
  • A Smoky Mountain Christmas
  • Daddy's Home 2
  • Deck the Halls
  • Scrooged
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • The Grinch
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Christmas Catch
  • A Very Country Christmas
  • Abominable Christmas
  • 12 Days of Christmas Eve
  • Christmas Presence
  • Jaws: The Revenge
  • Christmas on Holly Lane
  • Toy Time
  • The Candlemaker
  • The Boneyard
  • Deck the Halls
  • Gremlins
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • Just Getting Started
  • Elf
  • Knives Out
  • Iron Man 3
  • Eight Crazy Nights
  • The Long Kiss Goodnight
  • Black Christmas
  • Four Christmases
  • Jack Frost
  • Toys of Terror
  • A Snow Capped Christmas
  • Elf Pets: A Fox Cubs Christmas Tale
  • Elf Pets: Santa's Reindeer Rescue
  • Get Squirrely
  • Dolly Parton: Here I Am
  • Holly's Holiday
  • Silent Night, Deadly Night
  • Pooka Lives!
  • Pooka!
  • Flesh & Blood
  • On Ice
  • Lost on Everest
  • Once Upon a Snowman
  • Black Christmas
  • In a Stranger's House
  • Barbie in the Nutcracker
  • The Nightmare Before Christmas
  • Garfield's Thanksgiving
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • The Ghoul Log: Trick 'r Treat Sam O'Lantern
  • Halloween II
  • Halloween
  • The Call
  • Mischief Night
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • The Craft: Legacy
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • He Knows You're Alone
  • Escape Room
  • The Selling
  • Grave Halloween
  • 13Hrs
  • House on Haunted Hill
  • Nightlight
  • Horror Effects: Hosted by Tom Savini

See all 906

World map

Highly rated films DreamScape40 is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Highly rated with DreamScape40’s friends Patron

  • Far Far Away Idol
  • Scenes from My Life
  • Schindler's List
  • 12 Angry Men
  • Parasite
  • The Empire Strikes Back
  • La La Land
  • Whiplash
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Incredibles
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Come and See
  • The Godfather
  • Inglourious Basterds
  • Back to the Future
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Before Sunset
  • Twin Peaks: The Return
  • The Shawshank Redemption
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Spirited Away
  • Stop Making Sense
  • The Shining
  • The Dark Knight
  • Ran
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Before Sunrise
  • Singin' in the Rain
  • Moonlight
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • It's a Wonderful Life
  • The Social Network
  • Psycho
  • Jaws
  • Do the Right Thing
  • Harakiri
  • Jurassic Park
  • Mad Max: Fury Road
  • Toy Story 2
  • GoodFellas
  • Big Little Lies
  • Pulp Fiction
  • Over the Garden Wall
  • There Will Be Blood
  • The Silence of the Lambs
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Haunting of Hill House
  • Toy Story
  • Barry Lyndon
  • Twin Peaks
  • Gone Girl
  • The Godfather: Part II
  • Alien
  • Mulholland Drive
  • 2001: A Space Odyssey
  • Rear Window
  • High and Low
  • I May Destroy You
  • Star Wars
  • John Mulaney: New in Town

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more