Dolorous Max has logged 478 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★½
Edit this entry  
29
Savages

Savages

2012
×
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
17
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★½
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Cured

The Cured

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Polar

Polar

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jesus Henry Christ

Jesus Henry Christ

2011
×
★½
Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry