Sort by

Dave has logged 524 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read prior review Edit this entry  
17
A New York Christmas Wedding

A New York Christmas Wedding

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas in Tune

Christmas in Tune

2021
×
Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry