Ariane has logged 32 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creep

Creep

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inside

Inside

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry