Ariane has logged 332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sharkansas Women's Prison Massacre

Sharkansas Women's Prison Massacre

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cheerleader Massacre 2

Cheerleader Massacre 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Cheerleader Massacre

Cheerleader Massacre

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Hard to Die

Hard to Die

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zero Day

Zero Day

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorority House Massacre II

Sorority House Massacre II

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turistas

Turistas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Camp Cold Brook

Camp Cold Brook

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hills Run Red

The Hills Run Red

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry