Nick has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Cold Creek Manor

Cold Creek Manor

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seal Team Eight: Behind Enemy Lines

Seal Team Eight: Behind Enemy Lines

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Behind Enemy Lines III: Colombia

Behind Enemy Lines III: Colombia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil

Behind Enemy Lines II: Axis of Evil

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Behind Enemy Lines

Behind Enemy Lines

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sugar

Sugar

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
We Are Marshall

We Are Marshall

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Safety

Safety

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
High Crimes

High Crimes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
That Was Then... This Is Now

That Was Then... This Is Now

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Fool's Gold

Fool's Gold

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry