dorithomas has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Ondine

Ondine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
19
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry