dorfies has logged 85 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Come Undone

Come Undone

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prince

The Prince

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Double

The Double

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry