Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Come Undone

Come Undone

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prince

The Prince

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry