• The Green Knight

    ★★★

  • A Classic Horror Story

    ★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★★½

  • The Scary of Sixty-First

    ★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★½

  • Zappa

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★½

  • Trolls World Tour

    ★★★

  • The Hunt

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Relic

    ★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • The Night House

    ★★★½

  • Zola

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • His House

    ★★★★

  • Cold Meridian

    ★★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★½

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★

  • Joker

  • First Cow

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • GUO4

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • The Prince

    ★★★½

  • Crawl

    ★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Leunig Fragments

    ★★½

  • In My Blood It Runs

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Lux Æterna

    ★★★★

  • Family Romance, LLC

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Aladdin

  • Us

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Greener Grass

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • The Great Hack

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Replicas

  • Venom

    ★★★½

  • In Fabric

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★

  • The Nightingale

    ★★★★

  • Vox Lux

    ★★★½