Sort by

Matt has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry