• Two Thousand Maniacs!

    Two Thousand Maniacs!

    ★★★½

    Of the Herschell Gordon Lewis I've seen this is probably the best one as far as normal horror film criteria go. It's got a decent plot structure, some not terrible performances, and some of the best violence I've seen in an HGL film. Of course it's not without it's flaws; the sound is sometimes poorly recorded, and the movie opens with an extensive montage so they can play the entirety of a song Lewis wrote, but then it cuts to…

  • Antrum

    Antrum

    ★★★½

    The core story of Antrum, the supposed cursed film, is honestly decently creepy and engaging. It's got a few scenes that really feel like it's trying too hard, like the spliced in shots of people in a Saw-like room, and I think it would have worked better if they had just left it alone since the extra stuff really doesn't go anywhere. The mockumentary bookends were the worst part for me, because the only part I even remember from it…

  • The Bad Seed

    The Bad Seed

    ★★★★

    Nothing gets a viewing off to a bad start like realizing your cable provider applied the wrong information and tricked you into recording a Rob Lowe movie instead... but it's still horror, so expect more on that story later in October. :P

    Well, this movie has me seriously considering getting snipped. The performances in it are a bit theatrical by today's standards, but no more than other 50s horror, and they're still top notch. There are a ton of movies…

  • Inseminoid

    Inseminoid

    ★★★

    This movie wants to be Alien more than Pinocchio wanted to be a real boy. It also ventures into The Thing territory before The Thing did, but since it couldn’t copy from Carpenter’s homework they let you know who is infected and there’s no tension… or killer monster effects, it’s mostly just people. It’s not a bad b-movie, and it’s less exploitative than you’d expect a movie named Inseminoid to be.  I’d say the target audience here is people who like Corman’s 80s output or Cozzi’s Contamination.  

    Hooptober:
    6 Countries (5/6)
    4 1981 (3/4)

  • Godzilla: The Planet Eater

    Godzilla: The Planet Eater

    ★★★

    I feel like this trilogy would have worked better as a 10ish part run of 30 minute episodes. It would help the entirety of the second part feel a little less pointless (even though that was my favourite of the three). This entry feels very much like the ending parts of an anime season before the battle between Godzilla and Ghidorah takes a long time and very little is actually happening on screen. Simultaneously it starts waxing philosophical, so you…

  • Godzilla: City on the Edge of Battle

    Godzilla: City on the Edge of Battle

    ★★★½

    It’s been a while since I’ve had much exposure to anime, but this felt more like a Macross movie or something like that than a Godzilla movie, what with all the alien politics, nano metal, and flying mech suits.  That said, I was into this. It’s got more story, but even less Godzilla than planet of the monsters, so again it’s best to go into this not for the sake of the King of Monsters. The biggest issue here is…

  • A Field in England

    A Field in England

    ★★

    I've got no problem with a slow burn, but it only works if I'm interested in the characters. A Field In England is practically glacial, and I didn't give a shit about any of these people. It feels like someone started a D&D campaign, got all the characters to meet, and then the DM went to the store for 40 minutes leaving them to wander aimlessly... then came back a bit baked. It does pick up in the end, but by that point I had checked out long ago. Ben Wheatley and I are just not destined to be.

    Hooptober:
    2 Folk Horror (2/2)

  • The Skull

    The Skull

    ★★★½

    The Night of De Sade: Part 3 of 3: A tale of his skull (1, 2, 3)

    Ok, it's an hour after when I like to go to bed and I've watched three De Sade related movies in a row. I need a nap and a shower, so I'm doing this point form.

    1. My favourite of the three movies I've watched tonight.
    2. Would be a standard cursed object movie, but it's made great by Cushing.
    3. The way…

  • Night Terrors

    Night Terrors

    ★★½

    The Night of De Sade: Part 2 of 3: A fictional tale of the man and his descendant (1, 2, 3)

    I think the nicest thing I can say for Night Terrors is that of the ten Tobe Hooper films I've seen, it ranks ninth. The lead just doesn't work for me, and I'm not sure if it's her or the writing. I love Englund, but he doesn't even try to portray De Sade as French. I feel like the…

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★½

    The Night of De Sade: Part 1 of 3: Based on his works (1, 2, 3)

    I somehow ended up with 3 movies somehow related to the Marquis De Sade being on my list for the horror challenges I'm doing, so I decided to punish myself by marathoning them, starting with the one I imagined would be the worst so that the night would at least get lighter as it went along. Salò somehow manages to be a film that…

  • Hex

    Hex

    ★★★½

    Hex feels like a Hong Kong take on the old EC Comics. The murdered spouse coming back from the grave, the simple but impressive effects, the occasionally humourous tone*, and the extended nude scene at the end all feel somewhere between the old Tales From the Crypt 70s film and the TV series. It's fun, and you can't go wrong with that run time.

    *No human being can pee as much as fast as one of the movers.

    Hooptober:
    6 Countries (3/6)
    2 from Birth Year (1/2)
    3 Asian Horror (2/3)

  • Countess Dracula

    Countess Dracula

    ★★★

    While it's more of a showcase for Ingrid Pitt's cleavage than it is a horror film, it's still a decent dramatization of the Bathory legend. There's next to no on screen violence despite evidence of a decent body count, and the bloodiest scene is one involving a loofah. The cast is pretty prim and proper in the hallways, and a very businesslike brand of horny behind closed doors. The banner image here doesn't appear in the movie and set a…