• The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    every transition in THE TRAGEDY OF MACBETH left me in complete awe. such a clever use of cinematic language. mcdormand and washington’s performances command attention, and breathe new, vigorous life into old and familiar words. a tragedy, a curse, a descent into madness. prophecies fulfilled, and those yet to be fulfilled. i was bewitched from beginning to end.

  • Mass

    Mass

    ★★★★

    How does one heal from tragedy? What do we need to heal? For those that get left behind, what is the best way forward? Tough, complicated questions that the film explored in a—what I thought—thoroughly raw and honest way. MASS is of the few films from last year to completely emotionally engage me. (Ann Dowd is absolutely singular, just so incredible here. Oh Kristen…you are in danger, girl.)

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    I think that LICORICE PIZZA just may be Paul Thomas Anderson most sincere and personal film yet. While the plot may seem mundane when compared to his work in the last two decades, the picture is bursting with heart from the second the movie starts to the moment it ends. I’m not crazy about the ending, I perhaps would have cut it sooner. I also would’ve cut two other scenes that made me slightly uncomfortable, given that they ultimately—at least the…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    i think i heard a shot?
    I think I heard a shot?
    I THINK I HEARD A SHOT?
    I THINK I HEARD A SHOT‼️

    THE MATRIX RESURRECTIONS fucking whips ass and is possibly the best revitalization of a series since MAD MAX: FURY ROAD. I won’t elaborate further.

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    HAWKEYE is the only D+ show that actually felt like it was written by people who knew how to competently write for television, and feels the most like a comic. Like this could have easily been a Hawkeye annual. Low stakes, fun, and holiday themed. Hawkeye also managed to endear me to Clint Barton, a character I haven’t cared about since the time period in-between the Avengers and whenever his next appearance was. Not a particularly long season but it did utilize the time it had well. 

    Do I want a season 2? Not particularly but if they made one, I’d definitely watch.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    nostalgia is one hell of a drug!

  • Old

    Old

    ★★★½

    Not sure why people were saying OLD was one of the worse films of the year…it’s a decent thriller, with some cool ideas and good acting. I do think M. Night should have had more faith in his story though, no need to give it a clear cut ending. In fact, it almost lessens what came before. Should have Under the Skin’d us

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★

    andrew? what the fuck? you can SING? since WHEN???????? HELLO????? 


    that was…unexpectedly fantastic. i’m laughing with shock that lin manuel is this competent behind the camera. who knew! also andrew garfield for best actor i guess? fuck!

  • The Hating Game

    The Hating Game

    ★★½

    On one hand…this is bad. On the other, cute surprise Christmas rom-com. You see my dilemma, don’t you?

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    It’s camp. So if you get it, you get it. If you don't, you don't. 

    DON’T LOOK UP is probably the only Adam McKay movie I’ve ever really enjoyed. He’s just always been that ‘old out of touch liberal yells at the sky’ kind of writer; meaning he often thinks his writing is twice as clever than it actually is. We’ve never really clicked. But with Don't Look Up, I surprisingly found myself having a fun time, laughing quite a…

  • CODA

    CODA

    ★★★½

    Go.”

    It took a while for me to emotionally connect with this one but when I did, wow. I felt everything. Such a heartfelt, tender film.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    the power of the homoerotic cowboy