• Close Encounters of the Third Kind

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Slap Shot

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • 1900

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • A Very Natural Thing

    ★★★

  • Score

    ★★★½

  • Badlands

    ★★★½

  • American Graffiti

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • Cabaret

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★

  • Casino Royale

    ★★

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★

  • Scorpio Rising

    ★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • Spartacus

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Pillow Talk

    ★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★½

  • Brute Force

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½