Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ramen

Ramen

2019
×
Edit this entry  
24
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alexa, Xander and the Universe

Alexa, Xander and the Universe

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Lysistrata

Lysistrata

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Transfiguration of Saint Mike

The Transfiguration of Saint Mike

×
Edit this entry  
24
Blood Stew

Blood Stew

×
Read the review Edit this entry  
24
Miss Informed

Miss Informed

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
21
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
17
Disconnection Notice

Disconnection Notice

2019
×
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Two & Two

Two & Two

2011
×
Edit this entry  
12
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Post Office

Post Office

2021
×
Edit this entry  
12
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
12
The Ordinary Things We Do

The Ordinary Things We Do

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Standing Still

Standing Still

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2019
×
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Turbulent

Turbulent

1998
×
Edit this entry  
06
The Carnival Is Over

The Carnival Is Over

2018
×
Read prior review Edit this entry  
28
Love and Mary

Love and Mary

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
At the Top

At the Top

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brutal

Brutal

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Paraisong Bacao

Paraisong Bacao

2020
×
Edit this entry  
29
Yugto

Yugto

2020
×
Edit this entry  
29
Ang Mga Nawalang Pag-asa at Panlasa

Ang Mga Nawalang Pag-asa at Panlasa

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Dust in Your Place

The Dust in Your Place

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Ate O.G.

Ate O.G.

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Beauty Queen

Beauty Queen

2021
×
Read the review Edit this entry