Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dangerous Lives of Altar Boys

The Dangerous Lives of Altar Boys

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry